Во вторник, 16 октября, состоялся очередной семинар лаборатории по финансовой инженерии и риск-менеджменту. Докладчик: Грошева Ксения.

Во вторник, 16 октября, лабораторией по финансовой инженерии и риск-менеджменту был проведен очередной научно-учебный семинар "Моделирование финансовых рынков".

Состоялось выступление Грошевой Ксении с обзором статьи "Integrating Liquidity Risk in a Parametric Intraday VaR Framework"(Francois-Heude, van Wynendaele, 2010). Была рассмотрена модификация стандартного параметрического VaR-подхода к оценке рыночного риска. Предложенный подход позволяет учесть разницу между теоретической и реальной стоимостью на заданном уровне с помощью средневзвешенного спрэда. Метод использует высокочастотные данные о ходе торгов (пять лучших заявок с каждой стороны книги) и учитывает экзогенный и эндогенный риск ликвидности.

Презентация доклада: Integrating liquidity.ppt

Информация о статье:

Abstract

Value at Risk (VaR) became, during the last few years, one of the most popular tools for measuring market risk across financial institutions. Mostly used on an interday basis, VaR suffers from several drawbacks. Among these, there is the fact that only one observation is used to characterize the activity of the entire day. The integration of the intraday information becomes then a necessity. Moreover, classical VaR modelling often ignores the presence of a liquidity component. This liquidity component arises from the marked-to-market hypothesis which states that the theoretical selling off implied by the VaR calculation occurs at the midprice. Most of the time, this settlement price is lower and depends mainly on the market depth and the level of the quoted spread. Following the model initiated by Bangia, Diebold, Schuermann & Stroughair (1999), this article presents a new framework for integrating liquidity risk into a standard parametric VaR. This framework has the advantages of using readily available high frequency data (the best five order book limits) and of simultaneously integrating the exogenous and endogenous liquidity risks.

Место проведения семинара: Москва, Научно-исследовательский университет - Высшая школа экономики, ул. Шаболовка, д. 26, корпус 4, аудитория 4322.